
пн-пт | 08.30 - 17.00 |
сб | 08.30 - 15.00 |
Становлення компанії Мобіл, перші наукові розробки. Розвідування нових родовищ, поява запатентованих Крекінгових технологій. Випуск унікального автомобільного та авіаційного палива, розробка високоякісного мастила Мобил1. Історія успіху компанії ЕксонМобіл в наші дні.
125 років розвитку і маленька компанія, що продає гас в американській провінції, стала найбільшою нафтовою корпорацією світу. Мова йде про концерн EXXON MOBIL, якому сьогодні належать такі три відомі брендові лінії, як Ексон, Ессо і Мобіл. Корпорація позиціонується як комплексна – в числі її успішних продуктів ПММ і нафтохімічна сировина, масла.
У 1859 полковник Евін Дрейк виявив продуктивну нафтову свердловину в Пенсільванії, Туйтусвілл. Це відкриття стало початком «нафтового буму», за масштабами котрий можна порівняти хіба що з «золотою лихоманкою».
У 1870 розвиток нафтовидобутку зажадав створення власної фірми. Компанію з відповідною назвою «Стандард ойл», що символізує незмінну якість, відкрив Джон Рокфеллер.
Цікаво, що ще в 1866 Бонд і Юінг запатентували спосіб отримання висококласного мастила, що припускає використання технології вакуумної дистиляції (а сировиною для виготовлення був керосин). Вони займалися цим у рамках діяльності своєї власної фірми «Вакуум Ойл». Цю компанію сміливо можна називати першопрохідцями в області створення якісних мастил – зокрема, саме їй належав продукт для парових машин Gargoyle 600-W – революція на ті часи. Однак в 1879 ¾ акцій компанії «Вакуум Ойл» були викуплені «Стандард Ойл» Рокфеллера за 200000 доларів.
Компанія почала активно випускати ПММ – в числі передових розробок були і продукти для електрогенераторної установки Едісона.
У 1882 році з трьох дочірніх компаній формується великий трест, а в 1885 головний офіс цього тресту переїжджає в Нью-Йорк – 9-поверхова будівля відразу стає місцевою визначною пам’яткою.
У компанії були розроблені продукти Gargoyle Arctic для моторів та генераторів, що функціонують на швидкостях до 1000 оборотів/хвилина. Цікаво, що мастильні матеріали, вироблені компанією, використовували і брати Райт з своєму першому польоті.
Але основний напрямок діяльності компанії – це як і раніше продаж керосину. Особливі лампи з економічною витратою пального експортувалися навіть до Китаю. Тільки в 1911 продажу бензину стали стрімко рости вгору.
У 1915 продукція Мобіл отримує кращу рекламу завдяки перемозі Ральфа Де Пальма в гонках «Індіанополіс 500». Він використовував масла Мобіл і зумів розвинути швидкість до 89,84 км/год.
Через 4 роки корпорація набуває половину акцій «Хамбл Ойл». Вкладення тут же інвестуються в наукові дослідження – геолог компанії Пратт вирішує використовувати мікропалеонтологічні методи дослідження в процесах пошуку нафти. А в 1920 в результаті дослідницьких робіт отримують перший комерційний продукт нафтохіміі- ізопропіловий спирт.
Геофізичні методи розвідки призводять до відкриття в 1926 найбільшого нафтородовища в Техасі. Відкривається і перша заправка Esso.
ПММ для літакових моторів Mobiloil використовували видатні льотчики того часу – Амелія Ерхарт і Ч. Ліндберг, які вчинили в 1927 і 1928 поодинокі перельоти через Атлантику.
Проходить всього 8 років, і на одному з нафтопереробних заводів корпорації впроваджується технологічний процес каталітичного крекінгу. У цьому процесі малось на увазі введення каталізатора на основі глини, що дозволяло збільшувати вихід пального та його октанове число. А в 1937 дослідниками був отриманий бутіл, штучний каучук, який сьогодні активно застосовується у виготовленні захисних покриттів і автошин.
Технологія крекінгу також отримує розвиток – в 1942 вперше вводиться в експлуатацію установка для флюїд-каталітичного крекінгу. Саме цей метод згодом стає галузевим стандартом при отриманні бензину. Вважалося, що це справжня революція в області хімії за останні півстоліття.
Всесезонне моторне масло також було винайдено фахівцями компанії Мобіл – ним став продукт Uniflo, випущений на ринок в 1952. А коли відбувався перший трансатлантичний переліт, то Боїнг-707 теж заправлявся авіаційним пальним Мобіл. До речі, відома реклама щодо «тигра в паливному баку», і сьогодні асоціюється з продуктами Мобіл, була придумана ще в 1959 році. Крім того, компанія фінансує і програму порятунку бенгальських тигрів в живій природі.
Власне назва «Мобіл» з’явилося тільки в 1966, коли історія компанії нараховувала вже 100 років невпинного розвитку. Як тільки назва була змінена, відразу ж запустилася програма з популяризації нового бренду.
А в 1974 було випущено унікальне моторне масло Mobil 1 – донині воно залишається безперечним синонімом якості.
У 1999 була заснована об’єднана корпорація ЕксонМобіл. Вище керівництво двох компаній прийняло таке рішення, щоб підвищити конкурентоспроможність.
У 2001 в результаті спільних розробок був отриманий унікальний метод SCANfining. Він має на увазі використання особливих гранул-каталізаторів, завдяки яким з бензину віддаляється понад 95% сірки, а октанове число не знижується. У 2005 корпорація почала розробки Катарського родовища, найбільшого у всьому світі, що містить вільний газ. У цьому ж році чистий прибуток компанії з майже 90 тисячами співробітників склала 36 мільярдів доларів.