• Телефони: tell
  • Час роботи:
    пн-пт 08.30 - 17.00
    сб 08.30 - 15.00

Допуски моторних масел – загальні поняття

Основоположні характеристики при виборі масла - в'язкість і клас якості. Базові специфікації якості. Що таке допуски моторних масел і як вони розробляються.

Допуски моторних масел – що це таке і як впливає на вибір мастила

Базова характеристика моторного масла – це його в’язкість. Тут найбільш затребувана специфікація SAE (співтовариство інженерів-автомобілістів), що розділяє мастило двигуна на літнє, зимовє і всесезонне. Визначити конкретний різновид масла можна по позначенню. Так, зима відображається за допомогою букви W, а літні класи вказуються виключно цифрами. Так що якщо на моторному маслі стоїть позначення SAE 10W-40, така рідина характеризується можливістю зимового застосування (забезпечить запуск на морозі) і збереженням працездатності при нагріванні до високих температур. А те, що таких позначень тут відразу два, говорить про всесезоннiсть мастила.

На вибір мастильної рідини впливає і клас якості моторного масла. Його визначають за специфікаціями API (Американський інститут нафти) і ACEA (асоціація європейських виробників).

Але вирішальне значення все ж матимуть допуски моторного масла. Вони в обов’язковому порядку зазначаються на упаковці після написів, які демонструють відповідність специфікаціям. Право вказівки допуску отримують тільки ті виробники мастил, які проводили дослідження (стендові та лабораторні) спільно з виробником транспортних засобів.

Для чого потрібні допуски?

Ніхто не буде сперечатися, що автомобілі – це товар, який потребує реклами для успішного продажу. Жорстка конкуренція на ринку забезпечує нестандартні маркетингові підходи. І твердження про те, що певне масло найкращим чином підходить для того чи іншого типу двигуна, має право на життя – адже кожен автовиробник випускає мотори з різними характеристиками – тягові або швидкі, потужні або економічні. Природно, в цих випадках відрізняються технології виробництва, матеріали для найважливіших вузлів двигуна. Що ж стосується масла, то кожен виробник використовує особливі присадки – отже, одна і та ж смазочная рідина може добре поєднуватися з деталями одного двигуна і абсолютно не підходити до іншого. Так і приходять до необхідності допусків – як параметрів, що визначають умови експлуатації і призначення мастила.

Виробники машин розробляють особливі вимоги до масла для кожної зі своїх моторних лінійок. Потім проводяться дослідження в лабораторіях і випробування на стендах – з матеріалами від виробників, які подали заявку. Масла, що продемонстрували найкращі результати випробувань, і отримують допуск, що підтверджується оформленням сертифіката відповідності. Тільки тоді на стікері упаковки мають право ставити допуск автовиробника.

Наприклад, для Фольцвагенiв, Ауді, Seat і Skoda діє допуск (VAG) VW 500.00, що припускає енергозберігаючу всесезонную робочу рідину, яка підходить для бензинових / дизельних двигунів без наддуву. За специфікацією SAE це мало – SAE 0W-40, 5W-40, 10W-40, а по ACE А3-96.

Ще один допуск Фольцвагена VW 505.00 включає в себе мастила для моторів, що працюють на дизелі (з турбонаддувом і без нього). Це всесезонні масла з низькою стабільною в’язкістю, що відповідають вимогам специфікації АСЕА В3. Придатні для моторів з проміжним уприскуванням і можуть працювати при тривалих інтервалах заміни.

Як розробляються допуски масел

Підхід автовиробників до питання розробки допусків масел розрізняється. Наприклад, концерн Даймлер-Крайслер розробляє власні допуски для своїх двигунів, а ось Opel тестує наявні робочі рідини на сумісність з лінійкою випускаються двигунів. Втім, той же самий Opel позиціонує 2 види допусків – для дизельних або бензинових моторів, а Porsche схвалює певні рідини з позначкою «крім».

Таким чином, допуск моторного масла – це «добро» автовиробника на його використання в певному типі двигуна. До речі, виробники масел не завжди співпрацюють з компаніями, що випускають авто, – іноді вони самі «підганяють» робочі рідини під загальновідомі вимоги двигуна, але спільних випробувань не проводять. Втім, це не привід відмовлятися від певного мастила – це, швидше, питання довіри бренду.

При виборі якісного моторного масла потрібно не тільки орієнтуватися на допуски, але й уникати поширених помилок. Не варто думати, що масло для надшвидкісного БМВ обов’язково підійде для мотора старенького Мерседеса. Адже допуски враховують вимоги щодо якості моторного масла по відношенню до конкретного двигуна. Змазка з допусками стає «вузькоспеціалізованою», розрахованою на взаємодію з двигуном певної конструкції. Саме тому масло для БМВ останньої серії в старому Мерседесі призведе до несправностей мотора.

copyright