• Телефони: tell
  • Час роботи:
    пн-пт 08.30 - 17.00
    сб 08.30 - 15.00

Чи можна не міняти моторне масло?

Що буде з двигуном, якщо в ньому не міняти моторне масло. Навіщо в моторі мастило. Чому масло «старіє» і до чого призводить робота на постарілим маслі. Інтервал заміни мастила.

Робота будь, навіть новітнього і повністю справного мотора провокує процеси “старіння” мастила – це і «знос» присадок, і окислювальні процеси, і накопичення забруднень. Саме тому масло рекомендується замінювати, причому більшість експлуатаційних інструкцій радить проводити цю операцію кожні 10-15 тис. км.

Але чи так важливо своєчасно міняти масло – можливо, без цієї операції можна взагалі обійтися? На жаль, не можливо. А для наочності можна звернути увагу на фото двигуна Audi TT (3,2 літра), які були викладені на форумі TDI Club. Стверджувалося, що власник цього мотора не міняв масло протягом 135 тисяч кілометрів. Чим було обумовлено бажання провести подібний експеримент – незрозуміло, тим більше, що за станом двигуна очевидно, що тепер йому не допоможе навіть капітальний ремонт. Дивним залишається те, що машина сама приїхала на сервіс – тепер же невдалого автовласника чекає повна заміна мотора.

Для чого двигуну потрібно масло

Але якими властивостями володіє масло і навіщо воно взагалі потрібне двигуну? Мастило дозволяє зменшувати тертя між дотичними елементами і тим самим оберігає двигун від істотного зносу.

Тонка масляна плівка, що утворюється між рухомими вузлами, не тільки знижує тертя, але і захищає деталі мотора. Крім того, масло дозволяє відводити тепло саме із зон тертя, які нагріваються більше інших ділянок.

Мастило також ефективно захищає від корозії, адже деталі мотора постійно функціонують в жорстких умовах – тут і підвищене тертя, і продукти горіння, і різкі істотні температурні перепади, і високі температури. А в маслі є спеціальні присадки і добавки, що дозволяють мінімізувати корозійні процеси.

Крім усього іншого, моторне масло «вимиває» продукти згоряння, зносу з двигуна – сажу, нагар, пил і стружку металів. Це можна бачити по темному і непрозорому відпрацьованому маслу. Видаляються всі ці компоненти тільки повною заміною робочої рідини.

Як працює «старе» масло

Як уже згадувалося, масло з часом спрацьовується і «старіє» – відбуваються окислювальні процеси, присадки втрачають свої властивості, а саме мастило забруднюється. Тому й свої функції воно починає виконувати все гірше. У певний момент моторне масло видаляють разом з усіма залишками «життєдіяльності» і замінюють новим. Важливо одночасно з цим замінити і масляний фільтр, інакше залишилися на ньому забруднення відразу ж зіпсують нове мастило.

«Старе» масло відрізняється гіршими змащуючими характеристиками. У підсумку тертя між рухомими частинами зростає, навантаження на двигун збільшується. У деяких випадках навантаження може зрости несподівано різко, так що двигуну потрібно капітальний ремонт.

Навіть якщо цього і не станеться, то мотор все одно втратить у потужності і збільшить споживання пального. «Старе» масло погано відводить тепло, а значить, призводить до ще більшого перегріву двигуна. Знижується і здатність захищати від корозійних процесів, а продукти горіння мастила починають накопичуватися всередині мотора, що призводить до поступової блокуванні масляних каналів. Все це – шляху до капремонту двигуна.

Періодичність заміни масла

Для кожного автомобіля є інструкція з експлуатації, де вказують інтервали технічного обслуговування, в тому числі, і періодичність заміни масла. Період міжсервісних інтервалів визначається конструкторами-розробниками виходячи з типу і особливостей мотора, а також залежно від умов, в яких (імовірно) буде експлуатуватися машина.

Вітчизняні міжсервіснi інтервали менше, ніж європейські – і це відображає і якість палива, і надійність наших дорожніх покриттів. Масло потрібно міняти кожні 10000 км, причому збільшення пробігу на 20% допустимо, а на 50% – зовсім небажано. І якщо вчасно не змінити масло, то автомобілю може знадобитися повна промивка двигуна (а для цього потрібен його демонтаж). У гіршому ж випадку проводиться заміна мотора.

copyright