
пн-пт | 08.30 - 17.00 |
сб | 08.30 - 15.00 |
Що таке трансмісійне масло і які його основні функції. Якими властивостями повинна володіти робоча рідина в залежності від конструкції коробки передач. Необхідні характеристики мастил для МКПП і АКПП.
Трансмісійне масло – це основний елемент системи. Воно обов’язково має володіти певною в’язкістю, а його експлуатаційні показники регламентуються різноманітними специфікаціями. Область використання таких робочих рідин – МКПП і АКПП, а також провідні мости, роздавальні коробки, ГУР (гідромеханічні передачі).
Головна характеристика трансмісійного масла – його змащуюча здатність. Вона визначається як можливість захищати тертьові поверхні (підшипники, шестерні) від задирів, руйнувань, зносу і появи борозен, викришування (пiттингу). Змащуюча здатність поліпшується, коли в’язкість масла збільшується, а також шляхом додавання присадок проти зносу і задирів.
Характеристики в’язкості сильно впливають на інші властивості мастил. Так, збільшена в’язкість робить міцність масляної плівки більше, але при цьому зростають і втрати потужності, що передаються через вузол. Крім того, масло з підвищеною в’язкістю швидко загусає при знижених температурах. Виходить, що використовувати збільшення в’язкості для зростання здатності, що змазує не завжди доцільно.
Якщо ж в’язкість знижена, то скорочуються втрати на тертя, але знижується і міцність масляної плівки. Щоб забезпечити за допомогою такої робочої рідини захист від зносу і задира у вузлах, в неї вводять антизноснi і протизадирні компоненти – присадки. У маловязких маслах концентрація присадок велика, оскільки ними формується тонкий мастильний шар. Зате знижена в’язкість гарантує можливість швидкого початку руху при негативних температурах (без попереднього розігріву).
Є й інші важливі характеристики трансмісійних мастил:
Мастило, що працює в КПП і роздавальних коробках, піддається підвищеним ударним навантаженням і змушено функціонувати в широкому температурному діапазоні. Масло, відповідне для цих конструкцій, повинно забезпечувати ефективне змащення тертьових пар, а також якісно відводити тепло і видаляти продукти зносу. Крім того, в цьому випадку від робочої рідини потрібна висока сумісність з кольоровими металами.
Трансмісійне масло зазвичай надходить в зону змазування розбризкуванням. Але для важких машин (вантажівок) цього мастила буде недостатньо. Всі механізми тут працюють з важкими навантаженнями і є важкодоступними для масляних парів і туману. Відповідно, система в обов’язковому порядку доповнюється фільтром, а для створення потрібного рівня тиску використовується насос.
Редуктор ведучого моста з гіпоїдним зачепленням вимагає ще більш напруженої роботи мастила. Це конічна передача, де вісь шестерні зміщена відносної колісної осі. Гіпоїдна передача демонструє безшумність і велику міцність в порівнянні з традиційною конічною, але зуби тут спрацьовуються набагато швидше (щоб уникнути процесів деформації і повинне використовуватися високоякісне змащення). Тиск в зоні контакту у гіпоїдних передач вдвічі вище, ніж у конічних. Крім того, в зоні зачеплення тут може виникати локальний перегрів, іноді до 300 ° С. Щоб уникнути задирів, викришування зубів і зносу, потрібно мастило особливого складу – з кальцієм, цинком, молібденом.
Робота мастила в АКПП ще більш специфічна. Вся справа в тому, що в агрегаті безліч різних вузлів, кожен з яких відрізняється умовами експлуатації. Робоча рідина тут буде елементом передачі потужності, а значить, повинна зберігати прекрасну плинність навіть на морозі. Не варто забувати і про високу чутливість системи управління АКПП до забруднень – отже, мастило повинно володіти хорошими миючими властивостями. У числі важливих характеристик мастил, що працюють в АКПП, відзначаються протипінні властивості, стійкість до високих температур, антикорозійні показники. А ось динамічні навантаження в цьому випадку будуть знижені (у порівнянні з механічними коробками). Вся справа в тому, що в АКПП немає жорсткого зв’язку між трансмісією і двигуном. До речі, ці рідини спеціально фарбують червоним, щоб їх не можна було сплутати з іншими.
Для трансмісійних масел, також, як і для моторних, використовуються базові масла різних типів – синтетика, мінералка або напівсинтетика. Саме база має найбільший вплив на показники в’язкості і температурні властивості, причому найвищий індекс в’язкості – у синтетичних мастил. Що ж стосується експлуатаційних властивостей, то вони визначаються присадками що вводяться додатково – антикорозійними, протизадирними, протизношувальними.
Якщо раніше в якості мастильних рідин в трансмісії використовувався виключно нігрол (залишки процесу прямої нафтоперегонки), то сьогодні в цих вузлах використовується широкий спектр робочих рідин, що розрізняються за ступенем в’язкості і сукупності експлуатаційних властивостей. Для них використовуються різні класифікації (специфікації).