• Телефони: tell
  • Час роботи:
    пн-пт 08.30 - 17.00
    сб 08.30 - 15.00

В'язкість моторного масла - критерій вибору

Що мається на увазі під в'язкістю масла і як вона впливає на властивості конкретної мастила. Основні параметри в'язкості, класифікація, розшифровка позначень.

Вивчаючи параметри в’язкості масла, не складе труднощів практично повністю уникнути складнощів вибору. Адже насправді вибір з цим критерієм не настільки широкий. Що ж стосується рекомендацій виробників, то вони, як правило, обмовляють певний діапазон характеристик, що підходять для того чи іншого мотора. На практиці все виявляється трохи інакше – реклама, омани «автолюбителів» та поради «фахівців» нав’язують водіям переконання, що не мають нічого спільного з дійсністю. Слід пам’ятати, що насправді в’язкість ніяк не може удосконалити роботу мотора – хіба що поліпшити його запуск взимку. А ось неправильно вибране мастило неодмінно позначиться на працездатності двигуна і може навіть спричинити за собою поломку цього силового агрегату. Саме тому професіонали рекомендують орієнтуватися тільки на рекомендації виробника, а не на сезон, пробіг або вік авто.

Показники в’язкості масла

Кожен з показників в’язкості масла має обов’язкову прив’язку до робочої температури мотора. У зимовий час двигун транспортного засобу працює в діапазоні температур -30 … + 150 ° С. Зрозуміло, що моторне масло не в змозі зберегти стабільні показники плинності при такій різниці температур.

Якщо використовувати елементарну термінологію, то під в’язкістю розуміється здатність мастила залишатися плинною, що не вимиваеться при цьому з внутрішніх поверхонь двигуна. Розрізняють три основні показники:

    1. Кінематична в’язкість – період часу, необхідний, щоб масло в певному обсязі витекло через отвір під впливом виключно сили тяжіння. Одиниці виміру величини – кв. м/сек.
    2. Динамічна в’язкість як добуток кінематичного показника на щільність мастила. Цей показник називають ще абсолютною в’язкістю і вимірюють в Паскаль-секундах.
    3. Індекс в’язкості – показник, що характеризує динамічні зміни мастила залежно від температурного режиму. Чим менше змінюється в’язкість в певному температурному діапазоні, тим більш високим вважається індекс.

SAE – позначення і класифікація моторного масла

Класифікація SAE розроблена професіоналами для автомобілістів – тих, хто не вникає в складні характеристики. Показники в’язкості мастила по SAE вказуються на упаковках практично всіх без винятку виробників. Крім того, автовиробники теж користуються цією класифікацією.

Система SAE позначає тип масла за допомогою чисел і літер – наприклад, 5W-40. Друге числове позначення є збірним показником характеристик в’язкості мастила при різних робочих температурах мотора. Слід не забувати про необхідність неухильно дотримуватися вимог виробника – з тієї причини, що конструкції двигуна, їх робочі температури, зазори і обороти будуть кардинально відрізнятися.

Подивимося, як розшифрувати напис 5W-30 (всесезонне масло). Так, 5W в даному випадку вказує на низькотемпературну в’язкість, на можливість холодного запуску двигуна при температурі до -35 ° С (від цифри, зазначеної перед W, віднімаємо 40). -35 Градусів тут – це та допустима мінімальна температура, при якій масло прокачаеться по системі без сухого тертя в вузлах. Масла з низьким першим числом в позначенні рекомендуються для місцевостей з суворим зимовим кліматом. А на роботу прогрітого мотора ця величина не впливає.

Якщо ж від цифри, зазначеної перед W, відняти 35, то отримаємо температуру -30 ° С – мінімальні показники «проворачиваємості» двигуна. Ніяких інших розшифровок перша цифра позначення не має.

А друге числове позначення вказує на високотемпературну в’язкість. У розглянутому прикладі вона дорівнює 30. Цей показник комплексний, регламентується автовиробником і демонструє мінімальну і максимальну в’язкості мастила при робочих температурах в межах 100-150 ° С.

Чи повинна в’язкість моторного масла залежати від пробігу авто?

Правдивість твердження про те, що в’язкість масла необхідно підвищувати залежно від віку двигуна або при збільшенні пробігу транспортного засобу, фахівці ставлять під сумнів.

Если повышать показатели вязкости относительно тех, что рекомендованы производителем, то мгновенный эффект можно получить, но износ двигателя в конечном итоге только возрастет. Ведь даже среди современных моторов далеко не все спроектированы на работу с повышенным индексом вязкости.

copyright